Hakkımızda

         MEHMET KARABURÇ KİMDİR?

         1973 yılında Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde doğdu. İlkokulu Nurdağı’nda, ortaokulu ve liseyi Osmaniye’de, yüksek öğreniminiÇukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Evli ve Bengisu Eda ve Berkay Buğra adlı iki çocuk babasıdır.

             1995 yılında Aksaray Somuncubaba Lisesi’nde öğretmenliğe başladı. 1997 yılında memurluktan istifa ederek özel sektörde çalışmaya başladı. 1998-2004 yılları arasında çeşitli dershanelerde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 2004-2010 yılları arasında Karaburç Eğitim Kurumları’nda Genel Müdür olarak çalıştı. 
        
            2010 yılında Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde göreve başladı. 80. Yıl Engelliler Mesleki Rehabilitasyon Merkezi’nde Müdür Yardımcısı V. iken 2011’de Aile Danışma Merkezi Müdürü V.görevine getirip halen bu görevi sürdürmektedir. Ayrıca İl Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Başkanı, İl Çocuk Hakları Komitesi Koordinatörü, Aile Eğitim Programının İl  Temsilcisi   olarak görev yapmaktadır. 

            11 yaşında Osmaniye’de yerel basında gazeteciliğe başladı. Şiirleri, öyküleri, makaleleri çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı, romanları tefrika edildi; internet sitelerinde yer aldı. Eserleri çeşitli antolojilerde yer aldı. Birçok radyo ve televizyonda programlara katılarak edebiyat sohbetlerine katıldı. Yazdığı tiyatrolarda kendi oynadı. Yerel radyo ve televizyonlarda edebiyat ve halk kültürü programları hazırlayıp sundu. 1988’de 15 yaşında, bir yerel gazete tarafından Osmaniye’de “Yılın Yazarı” seçildi. 

            1987 yılında 14 yaşında “Naçar” isimli ilk şiir kitabını yayımladı. Bu eseriyle o yıllarda Türkiye’de küçük şairler furyasını başlattı. 1989’da 16 yaşında “Şiirlerle Atatürk’ten Anılar” adlı ikinci kitabıyla Atatürk’ün anılarını şiirleştiren ilk kişi oldu. 1990’da tek başına şiir sergisi açtı. Bu sergiyle Osmaniye’de şiir sergisi açan ilk şair oldu. Şiir sergisindeki şiirlerini “Sevgi Pınarı” isimli üçüncü eserinde yayımladı.  1993’te “Haşin Evlat” isimli manzum tiyatro kitabını yayımladı. Osmaniye’de Aşıklık Geleneği, Türkçe Soru Bankası,  Türkçe Konu Anlatımlı Kitabı, Anlayarak Hızlı Okuma, Dikkatimizi Toplayalım yayımlanan diğer kitaplarıdır. 

             1992-1995 yılları arasında Osmaniye’de aşıklık geleneğini araştırdı. Bu araştırması Osmaniye’de bu alanda yapılmış ilk ve son araştırmadır. Bilim dünyasının bu alandaki başvuru kitaplarındandır. Bu eseri, 2007 yılında Osmaniye İl Kültür Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Osmaniye’de ağıt ve mani derleme çalışmaları yaptı. 

            2006’da MEB’in yaptığı Uzman Öğretmenlik sınavı sonucu olarak “Uzman Öğretmen” ünvanını aldı. Aile Eğitim Programıyla ilgili çalışmalarından dolayı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nden teşekkür belgesi almıştır. 

           Aile Eğitim Programı eğitici eğitim sertifikası, Bilgisayar işletmenliği, Bilgisayar Programcılığı, Web Tasarımı sertifikası, Mental Aritmetik  sertifikası, Hızlı Okuma eğitici sertifikası, Dikkat ve odaklanma eğitmenliği sertifikası  mevcuttur. 

           Osmaniye Aktif Zeka Eğitim Akademisi Kulübü Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı'dır.